Piła - narzędzie do zadań specjalnych

Piła – narzędzie do zadań specjalnych

Do prac w ogrodzie, do budowania drewnianych konstrukcji lub mebli, a także podczas przygotowywania drewna na opał przyda się nie tylko siła fizyczna oraz zmysł majsterkowicza, ale i profesjonalny sprzęt. Najbardziej sprawdzi się nam tutaj piła łańcuchowa. Wbrew powszechnej opinii, tego typu piła doskonale zdaje egzamin nie tylko podczas cięcia dużych kawałków drewna, sprawdzi się również w momentach, w których potrzebne jest nieco precyzji i finezji (piły te bywają wykorzystywane nawet do rzeźbienia). Piły łańcuchowe, czyli tak zwane pilarki, dostępne są w kilku rodzajach, a ich wybór powinien być podyktowany nie tylko stanem naszego portfela, ale i naszymi potrzebami.

Czym więc się różnią dostępne w sklepach pilarki? Przede wszystkim – silnikiem. Wybierać możemy pomiędzy piłą elektryczną a pilarką spalinową.

Wytrzymałe, ale nieekologiczne

Piły łańcuchowe spalinowe cechuje najczęściej dwusuwowy silnik. Jest on napędzany mieszankami oleju i benzyny. Główną cechą, jaką przypisuje się spalinowym piłom to ich duża moc. Te pilarki to narzędzia do dużych i ciężkich prac. Bez trudu poradzą sobie z wielkimi konarami drzew i kilkucalowymi deskami. Są także dużo bardziej mobilne niż pilarki elektryczne – nie ogranicza nas tutaj długość kabla.

Piła - narzędzie do zadań specjalnych

Po stronie wad niektórzy wymieniają jej negatywny wpływ na środowisko naturalne – piły te generują bowiem spaliny, które zanieczyszczają naszą atmosferę. Jest to także sprzęt dość głośny, konieczna jest praca w dedykowanych, ochronnych słuchawkach.

Decydując się na zakup piły spalinowej, musimy także pamiętać o jej sporej wadze i dość sporych kosztach jej eksploatacji.

Ciche i precyzyjne

Możemy się również zdecydować na zakup pilarki łańcuchowej elektrycznej. Te piły często są wykorzystywane tam, gdzie potrzebna jest większa dokładność. Są one bowiem znacznie lżejsze niż ich spalinowe siostry i nie emitują tak dużych drgań. Nieco tańsze są także naprawy takiego sprzętu, a osoby dbające o ekologię nie muszą się martwić o zanieczyszczenie środowiska.

Niestety nie są to narzędzia bez wad. Elektryczny silnik równa się ograniczenia. O ile podczas przydomowych prac długość kabla nie jest problemem, o tyle ścięcie drzewa w lesie z tymi pilarkami jest już niemożliwe (również ze względu na ich małą moc). Jest to jednak idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy potrzebują precyzyjnej i lekkiej piły.

Piła - narzędzie do zadań specjalnych

Jeśli więc szukasz piły do drobnych prac przydomowych, prac artystycznych lub hobbystycznych, idealnym wyborem będzie cicha i poręczna piła elektryczna. Dla wszystkich tych, którzy pilarek używają do prac ogrodniczych oraz leśnych, a także do cięcia drewnianych płyt lub drewna na opał, najlepszą decyzją będzie inwestycja w sprzęt o napędzie spalinowym.

Author: Tomek

Dodaj komentarz