Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną funkcję odkrywa w naszym życiu elektryczność. Jest ona używana na każdym kroku, korzystamy z niej jadąc tramwajem lub metrem do pracy, piekąc ciasto na niedzielne popołudnie, oglądając z przyjaciółmi mecz piłki nożnej. lub przeglądając Facebooka. Bez prądu nie można zrobić prania, wziąć gorącej kąpieli, uprasować koszuli i wyprostować włosów. Skąd się bierze prąd i od czego zależą ceny energii elektrycznej?
Źródło prądu – miejskie elektrownie
Energia elektryczna w Polsce jest wytwarzana w około 90% ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. Spala się go w kotłach parowych, których ciepło podgrzewa wodę do około 600 stopni Celsjusza, uzyskując w ten sposób parę wodną. Następnie jest ona wtłaczana do specjalnego pomieszczenia, gdzie następuje jej ochłodzenie i rozprężenie, jakie wykorzystuje turbina parowa z generatorem elektrycznym. Wytwarza ona prąd, który jest kumulowany w prądnicy. Poprzez stacje transformatorów i rozdzielni trafia on do ogólnopolskiej sieci zasilającej, gdzie rozdzielany jest do odbiorców.
Rodzaje elektrowni
Najczystszą i najbardziej wydajną elektrownią jest elektrownia atomowa, niemniej nasz kraj nie posiada tego typu elektrowni. Z kolei bardzo popularne są te, które wykorzystują do produkcji energii paliwa kopalniane, czyli różnego rodzaju węgiel oraz gaz. Istnieją także elektrownie, które dbają o naturalne środowisko, wykorzystując do produkcji prądu naturalne zjawiska. Są to elektrownie wiatrowe, słoneczne, wodne, wykorzystujące biomasy oraz geotermiczna. Niestety, ich budowa pochłania znacznie więcej kosztów finansowych niż ich węglowe odpowiedniki, w związku z czym niewiele firm decyduje się na ten krok. Czy sposób wytwarzania prądu ma wpływ na ceny energii elektrycznej? Częściowo tak, niemniej nie zależy to od rodzaju elektrowni, lecz od zapotrzebowania energetycznego kraju. Firmy i dystrybutorzy starają się zapewnić jak najniższe ceny prądy dla indywidualnego odbiorcy, jednocześnie część pieniędzy inwestując na badania naukowe, popularyzowanie wiedzy na temat tej gałęzi przemysłu oraz na budowanie ekologicznych elektrowni.
Tutaj firma RWE zamieściła ciekawy film instruktarzowy o uzyskiwaniu energii z elektrowni wiatrowej: