Niektórzy uciekają się do kilku sposobów: nie zdejmują obuwia u gości, chodzą w grubych skarpetkach do sandałów oraz używają ogromne ilości dezodorantów, które w ogóle nie pomagają na grzybicę. Grzybica stopy, bo o niej mowa, to bardzo częsta przypadłość, dotykająca ludzi w każdym wieku i sprawiająca nie lada kłopot.
Przyczyny grzybicy
Mogą być różne, u jednych będzie ona spowodowana zaburzeniami odporności, wahaniami hormonalnymi, a nawet choroba nowotworowymi, zaś u innych to wynik nadmiernej wilgotności skóry, złej diety (zwłaszcza niedobór cynku i żelaza negatywnie wpływa na kondycję skóry) oraz skrajne zaniedbanie higieniczne. Miejskie legendy mówią, że grzybicą można najczęściej się zarazić na publicznych basenach, na pomostach, nad jeziorami i pod prysznicem. To prawda, chociaż w rzeczywistości można się nią zarazić wszędzie, bowiem roznosi się ona przy pomocy mikrołusek odpadających od skóry i pozostających na powierzchni każdego rodzaju podłogi (od wspomnianych pływalni, poprzez dywany i kafelki ceramiczne). Za grzybicę, jak sama nazwa wskazuje, odpowiadają mikroskopijne grzyby, których istnieje ponad 200 rodzajów.
Objawy i leczenie
Pierwsze oznaki grzybicy stóp są często lekceważone, ponieważ kojarzą się po prostu ze zbytnio wysuszoną skórą, która piecze i swędzi. Z czasem dochodzą do tego inne objawy, takie jak krostki i nieprzyjemny zapach (więcej na temat rodzajów grzybicy poczytasz tutaj: http://www.canespor.pl/pl/dolegliwoci/grzybica-stop/). Jak ją wyleczyć? Nie trzeba od razu iść do dermatologa, niemniej należy udać się do apteki po kupienie specjalnych maści przeciwgrzybicznych. Leczenie można wspomóc domowymi sposobami, lecz należy pamiętać, że nie mogą one zastąpić profesjonalnej kuracji. Ziołowe kąpiele, stosowanie białego octu i oczyszczonej sody wspomagają proces niszczenia grzybów, lecz nigdy w 100% ich nie eliminują, dlatego zawsze należy stosować apteczne leki.
Jak zapobiegać grzybicy stopy?
Idąc na basen lub nad jezioro, zabierasz ze sobą gumowe klapki? Bardzo dobrze, ponieważ to ważny czynnik, który pomoże uniknąć zarażenia się grzybicą stóp. Należy pamiętać o częstym wietrzeniu butów oraz noszeniu wyłącznie bawełnianych skarpetek. Najważniejszym elementem jest zachowanie higieny osobistej – codzienne mycie ciała i jego dokładne wycieranie, stosowanie kosmetyków zapobiegających nadmiernemu poceniu oraz spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Jeśli tylko zastosujemy się do powyższych rad, to ryzyko zarażenia grzybicą spada praktycznie do minimum. Warto dbać o swoje stopy, by wyglądały pięknie i przede wszystkim zdrowo!