Woda gazowana czy niegazowana?

Woda gazowanaNie ma lepszego sposobu na ugaszenie pragnienia jak sięgnięcie po szklankę zimnej wody. Nie można zlekceważyć także faktu, że nasz organizm potrzebuje od 2 do 3 litrów wody dziennie do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, Polacy wciąż piją za mało czystej wody, zastępując ją kolorowymi i bardzo niezdrowymi napojami. Być może wynika to z braku wiedzy na temat rodzajów wody, jej smaków i właściwości zdrowotnych.

Woda – nijaki smak?

Wbrew pozorom, każda woda posiada konkretne walory smakowe. Inaczej smakuje zaczerpnięta prosto z wiejskiej studni, wodociągu w wielkim mieście, a jeszcze inaczej w leczniczym sanatorium. Woda mineralna lub źródlana – to nie ma znaczenia, ponieważ obie pochodzą z bardzo głębokich, podziemnych zasobów. Różnią się tylko naturalnym składem mineralnym, wpływającym na ich walory smakowe, np. woda mineralna o dużej zawartości żelaza pozostawia po sobie charakterystyczny posmak, zaś woda wysoko zmineralizowana przypomina smakiem wodę lekko gazowaną.

Woda gazowana szkodzi zdrowiu?

Woda do picia

Woda jest sprzedawana w butelkach plastikowych lub szklanych.

Pewien czas temu w mediach pojawiło się szereg artykułów wedle których picie wody gazowanej może przyczynić się do powstania raka gardła lub krtani. Nie jest to w żaden sposób naukowo udowodnione, dlatego nie powinno się mieć obaw przed sięgnięciem po wodę gazowaną. Bardzo wiele osób nie jest w stanie spożywać wody niegazowanej, bo nie potrafi skutecznie ugasić pragnienia, dopiero szklanka zimnej wody z bąbelkami powietrza sprawia, że człowiek czuje się rześko i zdrowo. Na rynku można znaleźć mnóstwo jej różnorodnych rodzajów: mineralną, źródlaną, leczniczą w różnych cenach (dla zilustrowania przykładu zobacz tutaj: woda gazowana).

Znaczenie kulturowe wody

Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ważny element rozwoju ludzkości. Od wieków uchodziła za symbol życia, ale także płodności i oczyszczenia. W mitologii greckiej wypicie wody z rzek Hadesu powodowało utratę pamięci. W każdej kulturze o pogańskim rodowodzie można doszukać się istnienia bóstwa wody, które kontrolowały ten żywioł i potrafiły w mgnieniu oka uzdrowić z różnorodnych chorób i dolegliwości.

Smakowa woda gazowana

Smak wody można wzbogacić, dodając plasterki cytrusowych owoców.

 

Dodaj komentarz