Woda gazowana czy niegazowana?

Woda gazowana czy niegazowana?

Woda gazowanaNie ma lepszego sposobu na ugaszenie pragnienia jak sięgnięcie po szklankę zimnej wody. Nie można zlekceważyć także faktu, że nasz organizm potrzebuje od 2 do 3 litrów wody dziennie do prawidłowego funkcjonowania. Niestety, Polacy wciąż piją za mało czystej wody, zastępując ją kolorowymi i bardzo niezdrowymi napojami. Być może wynika to z braku wiedzy na temat rodzajów wody, jej smaków i właściwości zdrowotnych.

Woda – nijaki smak?

Wbrew pozorom, każda woda posiada konkretne walory smakowe. Inaczej smakuje zaczerpnięta prosto z wiejskiej studni, wodociągu w wielkim mieście, a jeszcze inaczej w leczniczym sanatorium. Woda mineralna lub źródlana – to nie ma znaczenia, ponieważ obie pochodzą z bardzo głębokich, podziemnych zasobów. Różnią się tylko naturalnym składem mineralnym, wpływającym na ich walory smakowe, np. woda mineralna o dużej zawartości żelaza pozostawia po sobie charakterystyczny posmak, zaś woda wysoko zmineralizowana przypomina smakiem wodę lekko gazowaną.

Woda gazowana szkodzi zdrowiu?

Woda do picia
Woda jest sprzedawana w butelkach plastikowych lub szklanych.

Pewien czas temu w mediach pojawiło się szereg artykułów wedle których picie wody gazowanej może przyczynić się do powstania raka gardła lub krtani. Nie jest to w żaden sposób naukowo udowodnione, dlatego nie powinno się mieć obaw przed sięgnięciem po wodę gazowaną. Bardzo wiele osób nie jest w stanie spożywać wody niegazowanej, bo nie potrafi skutecznie ugasić pragnienia, dopiero szklanka zimnej wody z bąbelkami powietrza sprawia, że człowiek czuje się rześko i zdrowo. Na rynku można znaleźć mnóstwo jej różnorodnych rodzajów: mineralną, źródlaną, leczniczą w różnych cenach (dla zilustrowania przykładu zobacz tutaj: woda gazowana).

Znaczenie kulturowe wody

Nie ulega wątpliwości, że to bardzo ważny element rozwoju ludzkości. Od wieków uchodziła za symbol życia, ale także płodności i oczyszczenia. W mitologii greckiej wypicie wody z rzek Hadesu powodowało utratę pamięci. W każdej kulturze o pogańskim rodowodzie można doszukać się istnienia bóstwa wody, które kontrolowały ten żywioł i potrafiły w mgnieniu oka uzdrowić z różnorodnych chorób i dolegliwości.

Smakowa woda gazowana
Smak wody można wzbogacić, dodając plasterki cytrusowych owoców.

 

Author: Tomek

Dodaj komentarz