Sprawdzone urządzenia grzewcze na zimowe chłody

Sprawdzone urządzenia grzewcze na zimowe chłody

Urządzenia grzewczeWybór dobrego urządzenia grzewczego, które zapewni ciepło w całym domu, gorącą wodę oraz niskie koszty eksploatacyjne wcale nie jest takim prostym rozwiązaniem. Największa popularnością cieszą się tradycyjne kondensacyjne kotły gazowe wraz z pompami ciepła, które pozwalają regulować parametry grzewcze. Alternatywnym sposobem ogrzania domu jest montaż kominków z płaszczem wodnym lub instalacja ogrzewania elektrycznego.

Wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Przed kupnem dobrze jest rozpatrzeć najważniejsze zalety i wady konkretnych rozwiązań. Wszak urządzenia grzewcze mają się dobrze sprawować przez przynajmniej kilkanaście lat. Nie wolno się tu kierować zasadą „tanio i szybko”, bo można w ten sposób narazić się na podwójne koszty związane z wymianą wadliwym instalacji lub niesprawnych urządzeń. Należy brać pod uwagę różne losowe sytuacje, które mogą uniemożliwić pracę sprzętu, jak na przykład przerwa w dostawie energii elektrycznej lub brak możliwości dostarczenia opału do domu z powodu śnieżyc. Jest to szczególnie ważne w przypadku rodzin z małymi dziećmi, dlatego najlepiej jest wybrać ogrzewanie gwarantujące stałą dostawę surowca energetycznego przy jednocześnie niskich kosztach miesięcznych. W takim przypadku doskonale sprawdzi się kocioł gazowy.

Rodzaje kotłów grzewczych

Kocioł kondensacyjny – to wolnostojący kocioł z zamknięta komorą spalania. Zużywa mniej gazu, niemniej jest narażony na szybką korozję kwaśnych skroplin. Nie wychładza pomieszczenia, w którym się znajduje i zużywa cała energię zawartą w surowcu. Jego główną wadą jest mniejsza żywotność oraz droższa cena samego kotła.

Kocioł konwencjonalny – to urządzenie spalające paliwo przy jednoczesnym niewykorzystywaniu całej energii. Jej część, wraz z parą wodną, jest tracona przez komin. Jego główną zaletą jest brak możliwości niszczenia w wyniku działania kwaśnych skroplin. Może być wiszący lub wolnostojący. Jest też bardziej trwały niż kocioł kondensacyjny.

urządzenia grzewczeSpośród wszystkich korzyści ogrzewania gazowego warto wspomnieć o niskim stopniu emisji zanieczyszczeń, szybkie nagrzewanie się pomieszczeń, łatwość sterowania i regulacji temperatury oraz możliwość współpracy z ogrzewaniem solarnym. Sama konserwacja takiego kotła kondensacyjnego nie jest niczym uciążliwym, wystarczy profesjonalny przegląd raz do roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się szczegółów na temat instalacji tego urządzenia grzewczego, to powinieneś zajrzeć na stronę producenta.

Author: Tomek

Dodaj komentarz