kim jestem

Tego wątroba ci nie wybaczy!

Można się spierać o to, jakie zioła bądź medykamenty najlepiej wspomogą pracę wątroby i uchronią ją przed toksynami. Nie podlega dyskusji natomiast to, w jaki sposób wątroba ulega przeciążeniu, którego skutkiem może być niewydolność, uszkodzenie i ostatecznie marskość, która wymaga leczenia farmakologicznego i długiego czasu regeneracji organu. Mając wiedzę na temat najbardziej szkodliwych dla tego organu substancji i złego postępowania w myśl codziennego życia, można bez obawy kroczyć w przyszłość, nie myśląc o jej leczeniu.

Owoce prawie jak alkohol

fruktoza
źródło: https://pixabay.com/

Badania nie kłamią, a jeszcze większym dowodem na negatywne działanie fruktozy na wątrobę są ludzie, którzy walczą z marskością wątroby mimo bycia abstynentem. Zajadanie się słodyczami w porach nocnych jest tak samo niebezpieczne, jak spożywanie dużej ilości owoców wieczorem, z tym że chodzi o gatunki zawierające duże ilości fruktozy. Należą do nich winogrona, gruszki, dojrzałe jabłka i banany z bardzo ciemną skórką pełną plam. Żeby doprowadzić wątrobę do uszkodzenia, należy wprowadzić rutynę jedzenia owoców wieczorem i doprawić ją jeszcze słodkimi przekąskami. Czy to niemożliwe do zrobienia? W żadnym wypadku, co potwierdza ogromna część społeczeństwa serwująca sobie owoce po godzinie 19:00 z dodatkiem słodkich smakołyków.

Zważ na swoją wagę

waga
źródło: https://pixabay.com/

Gdyby ktoś zapytał mnie, jak dbać o wątrobę po trzydziestce, to powiedziałbym, że należałoby utrzymać prawidłową masę ciała, odżywiając się rozsądnie i wartościowo. Niektórzy dietetycy i lekarze szczególnie podkreślają BMI to wskaźnik zdrowia, który, mimo iż nie zawsze opisuje realną jakość sylwetki, biorąc pod uwagę jej odtłuszczenie, to lekkie wahania wagi na poziomie +/- 2 kg, są miarą zdrowia i pozwalają ominąć wężykiem wiele potencjalnych zagrożeń, w tym wiele rodzajów nowotworów. Wątroba rozregulowuje swoje sensory, gdy wprowadzamy restrykcyjne ograniczenia kaloryczne i staramy się chudnąć za wszelką cenę. Odwrotna sytuacja, a mianowicie objadanie się niezdrowym jedzeniem powoduje ten sam efekt. Głowa boli od tylu ograniczeń żywieniowych, ale to tylko pozory. Wątroba nie ma z nami lekko, gdy się objadamy, mieszając ze sobą wszystkie makroskładniki w krótkim czasie. Tutaj przeczytacie o tym jak rozpoznać jej afront, co do naszego postępowania żywieniowego – http://www.essentiale.pl/czy-watroba-boli. Podczas świąt dostaje od nas wciry i cierpi najbardziej, ale nikt tak naprawdę nie powinien się wtedy ograniczać, pod warunkiem, że żywi się zdrowo poza okresem świątecznej laby.

Utrzymanie zdrowej dla nas masy ciała i unikanie cukrów prostych fruktozy wieczorem i nadmiaru alkoholu pozwoli funkcjonować wątrobie na najwyższych obrotach. Male odstępstwa od diety jej nie zaszkodzą, a obżeranie się podczas świąt rodzinnych jest wpisane w jej naturalne mechanizmy obronne.

Author: Tomek

Dodaj komentarz