Wynajem samochodów

Na wakacje w samochodzie z wypożyczalni – jak wyjechać, żeby się nie przejechać?

Z dostępnych danych statystycznych wynika, że znakomita większość wyjeżdżających na wakacje Polaków (60%) wybiera samochód jako środek transportu. Dotyczy to zarówno wyjazdów krajowych, jak i zagranicznych – i choć często w wakacyjną podróż wybieramy się własnym autem, to jednak coraz częściej decydujemy się na wypożyczenie samochodu z wypożyczalni.

Ta opcja jest szczególnie popularna wśród tych turystów, którzy wybierają się w miejsca i kraje, do których zabranie samochodu byłoby kłopotliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów na miejscu, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach, by nie dać się nabić w przysłowiową butelkę.

 

Pośrednik kontra wypożyczalnia

Pierwszą decyzją jest ta dotycząca podmiotu, od którego wypożyczymy samochód. Można skorzystać z usług pośrednika, który na swojej stronie gromadzi oferty wielu wypożyczalni, dzięki czemu mamy dostęp do znacznie szerszego wachlarza aut, niż w przypadku pojedynczej wypożyczalni. Warto jednak pamiętać, że pośrednik nie będzie odpowiedzialny za jakość obsługi przez wypożyczalnię, co może mieć ogromne znaczenie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Wynajem samochodów

 

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie interesującej oferty przy pomocy jednej z licznych wyszukiwarek i załatwienie wszystkich formalności bezpośrednio z wypożyczalnią aut. Pozwoli to mieć pewność, że nawet gdy zarezerwowany samochód okaże się niedostępny w danym momencie (co się niestety zdarza), to wypożyczalnia zapewni inny, o porównywalnym standardzie i w tej samej cenie. Z tego względu zdecydowanie polecamy korzystanie z usług wypożyczalni posiadających dużą flotę, o ile to możliwe. W przypadku planu spędzenia wakacji w Polsce wybór wypożyczalni jest naprawdę spory – ciekawą ofertę  i siedziby w kilkunastu miastach kraju posiada np. wypożyczalnia samochodów Vanfleet (poza modelami standardowymi dostępne są m.in. auta luksusowe, sportowe oraz dostawcze na wynajem krótkoterminowy i średnioterminowy)

 

Najtaniej, czyli najdrożej

Niestety, wśród internautów ciągle pokutuje przekonanie, że najlepszy samochód z wypożyczalni to ten najtańszy. W efekcie cena za dobę wynajmu jest w znakomitej większości przypadków najważniejszym (o ile nie jedynym) kryterium branym przez nas pod uwagę, a to spory błąd. Opłata dobowa jest bowiem tylko jedną z kilku składowych całego kosztu wypożyczenia auta – i wcale nie tą najwyższą. Dotyczy to szczególnie małych, lokalnych wypożyczalni, w których rzeczywiście cena za wypożyczenie auta potrafi być bardzo konkurencyjna. Niektóre tego typu placówki kompensują sobie to jednak zawartymi w umowach niekorzystnymi dla swych klientów zapisami. Czego mogą one dotyczyć?

  1. Wkładu własnego w przypadku wystąpienia szkody (CDW – Collision Damage Waiver). To określona w umowie kwota, do której wysokości zostaniemy obciążeni, gdy wypożyczony samochód będzie brał udział w zdarzeniu drogowym skutkującym szkodą na pojeździe. Wysokość tej kwoty zazwyczaj zależy od segmentu auta (im niższy, tym kwota mniejsza), ale koniecznie należy zwrócić uwagę na stosowne zapisy w umowie. W przypadku małych wypożyczalni te informacje mogą być celowo ukryte w ogólnych warunkach umowy, a kwoty nieproporcjonalnie wysokie, koniecznie więc należy dokładnie przeczytać cały dokument przed jego podpisaniem.
  2. Wysokości kaucji i sposobu jej zwrotu – czasem kwota zwrotnej kaucji jest na tyle wysoka, że posiadana przez nas karta kredytowa nie ma wystarczającego limitu (kaucja często podawana jest w euro). W takiej sytuacji pozostaje regulacja kaucji w gotówce albo… znalezienie innej wypożyczalni. Warto pamiętać, że kaucja jest blokowana na karcie kredytowej (nie pobierana) i powinna zostać odblokowana najpóźniej w ciągu kilku dni po zwrocie auta do wypożyczalni. Jeśli tak się nie stało, koniecznie trzeba skontaktować się z wypożyczalnią.
  3. Dodatkowych opłat – tu znowu wracamy do konieczności dokładnego zapoznania się z umową, ponieważ wszystkie ewentualne dodatkowe koszty powinny zostać w niej wyszczególnione. Opłaty mogą być pobierane m.in. za:

– nieodpowiedni (zbyt niski w stosunku do wymagań) wiek kierowcy,

– za zgłoszenie więcej niż jednej osoby jako kierowcy wypożyczanego auta,

– za zwrot samochodu w innym punkcie, niż ten, w którym go odbieraliśmy,

– za pozostawienie auta w granicach administracyjnych miasta lub poza nim (albo w innym mieście),

– za zwrot samochodu po godzinach pracy wypożyczalni,

– za dodatkowe wyposażenie (GPS, fotelik dziecięcy, itp.),

– za zwrot auta z inną ilością paliwa, niż ta, z którą było wypożyczane (zwykle otrzymujemy wóz z pełnym bakiem i z pełnym bakiem powinien zostać zwrócony, jednak w niektórych krajach i wypożyczalniach obowiązują inne zasady),

– za dodatkowe ubezpieczenie, które zwalnia wypożyczającego z odpowiedzialności finansowej w przypadku kradzieży albo uszkodzenia auta,

– za anulowanie rezerwacji (należy pamiętać, że kwoty te mogą być bardzo wysokie w zależności od tego, na jak długo przed przewidywanym terminem odbioru samochodu rezygnujemy z rezerwacji).

Wynajem samochodów

 

Bezwzględnie trzeba także zwrócić uwagę na stan techniczny i wizualny samochodu w dniu jego wypożyczenia – najlepiej jest zrobić zdjęcia, a jeśli zauważyliśmy rysy, wgniecenia czy inne uszkodzenia lub usterki, koniecznie powiedzmy o nich pracownikowi wypożyczalni. Zwłaszcza wtedy, gdy nie zostały one uwzględnione w karcie samochodu, którą powinniśmy dostać przed wypożyczeniem auta. Pozwoli to uniknąć prób posądzenia nas przez wypożyczalnię o spowodowanie uszkodzeń samochodu i obciążenia nas kosztami ich naprawy. Podobnie warto zachować się w chwili zwrotu auta – dokładnie je sfotografować, a zdjęcia zachować przez co najmniej kilka miesięcy, zdarzają się bowiem sytuacje, gdy nieuczciwe wypożyczalnie nawet po kilkudziesięciu dniach obciążają kartę kredytową wypożyczającego kosztami naprawy uszkodzeń nie spowodowanych przez niego. Takie praktyki nie mają jednak miejsca w większych wypożyczalniach, co jest kolejnym dobrym powodem do skorzystania z ich usług.

Wynajem samochodów

Jeśli będziemy pamiętać o zastosowaniu się do powyższych porad, nasz wakacyjny wyjazd wypożyczonym samochodem najprawdopodobniej nie zostanie zakłócony jakimikolwiek problemami ze strony wypożyczalni. Szerokiej drogi!

Author: Redakcja

Dodaj komentarz