księżyc w pełni

Wpływ faz księżyca na problemy ze snem – jak sobie pomóc?

Bezsenność to jedno z najczęstszych zaburzeń snu. O jej pojawieniu decyduje szereg czynników. Na nasze problemy ze snem ma też wpływ faz księżyca. Zobacz, jak to możliwe oraz dowiedz się, jak możesz sobie pomóc bez chemii i wizyt u specjalistów.

Wpływ faz księżyca na nasz sen

 

Malownicze, niekiedy wręcz bajkowe krajobrazy z księżycem w pełni w roli głównej, to tylko jedna strona tego niezwykłego zjawiska. Druga to problemy ze snem, jakie wywołuje ta faza księżyca. Najczęściej jest to bezsenność. Jednak pełnia a bezsenność to nie jedyny związek, jaki istnieje. Otóż ta faza księżyca powoduje, że śpimy bardzo niespokojnie, często się wybudzamy lub budzimy się dużo wcześniej niż powinniśmy. Pełnia wpływa również na to co nam się śni. Gdy księżyc znajduje się właśnie w tej fazie nasze marzenia senne stają bardzo chaotyczne i zupełnie oderwane od rzeczywistości. Niestety często powodują też wybudzenia lub prowadzą do koszmarów nocnych.

Więcej na temat tego, jaki jest wpływ faz księżyca na nasz sen znajdziesz tu: https://burbonik.pl/2020/12/04/fazy-ksiezyca-pelnia-bezsennosc-jakosc-snu/ . Autorka tego krótkiego vademecum, wyjaśnia dodatkowo, jak to możliwe, że jedni w czasie pełni śpią spokojnie, a inni cierpią na bezsenność czy inne zaburzenia snu.

rozkład faz księżyca

Jak to możliwe, że księżyc zaburza nas sen?

 

Naukowcy wciąż usiłują dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ale nadal pozostaje ono otwartą kwestią. Póki co wysnuli oni kilka hipotez, tłumaczących związek pełnia księżyca a sen. Jedna z nich mówi, że zmiana faz księżyca ma wpływ na nasze hormony, przez co stajemy się bardziej pobudzeni, niespokojni i zamiast w tryb spoczynkowy, wchodzimy w tryb czuwania. Inna z kolei łączy fazy księżyca z poziomem napromieniowania elektromagnetycznego, które ma bezpośredni wpływ na sen. Istnieje też jeszcze jedna teza – najbardziej prawdopodobna. Otóż w czasie pełni światło, jakie wytwarza ten ziemski satelita jest niezwykle silne i jasne, co powoduje aktywację mózgu i przestawienie go w stan pobudzenia, a nie spoczynku.

Jak sobie poradzić z bezsennością wywołaną przez pełnię księżyca?

Dobra wiadomość jest taka, że zjawisko, jakim jest pełnia zdarza się niezwykle rzadko. Jeżeli mimo wszystko, zależy nam na tym, by przespać noc spokojnie, możemy posłużyć się kilkoma prostymi domowymi sposobami. Na przykład możemy przed położeniem się spać wypić szklankę kakao z mlekiem bądź zjeść jednego banana. Obydwa te produkty posiadają w swoim naturalnym składzie magnez, który działa łagodnie wyciszająco. Inna metoda, jaką możemy wypróbować to rozluźniająca kąpiel z wykorzystaniem olejków o uspokajających, relaksujących i wyciszających właściwościach. Warto też posiłkować się aromaterapią. W obu przypadkach sprawdzą się takie nuty zapachowe jak: melisa, chmiel, lawenda, dzika róża czy drzewo sandałowe. Pamiętajmy też o całkowitym zaciemnieniu sypialni. Możemy wykorzystać w tym celu ciężkie zasłony bądź specjalne opaski na oczy.

Jednym słowem wpływ faz księżyca na nasz sen jest z reguły negatywny. Dlatego powinniśmy większą wagę przywiązywać do higieny swojego snu, a także śledzić na bieżąco informacje na temat najbliższej pełni. Aby zapewnić sobie spokojny sen, dobrze jest też trzymać się swoich wieczornych rytuałów wyciszających i powodujących przyjemne rozluźnienie.

 

Author: Redakcja

Dodaj komentarz