Wysypka czy potówka?

Wysypka czy potówka?

Potówka pojawia się w 6-7 dobie życia maluszka
Potówka pojawia się w 6-7 dobie życia maluszka

Kiedy na skórze niemowlaka pojawiają się małe bąbelki, rodzice często wpadają w panikę, nie wiedząc, z czym mają do czynienia. Tymczasem okazuje się, że jest to zwykła potówka, czyli pęcherzyki powietrza wypełnione przezroczystym lub białym płynem. Nie są one w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia maluszka, jednak trzeba je umieć skutecznie zwalczyć.

Poznaj różnicę!

 

Potówka Wysypka
Objawy Drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem Czerwone, wyraźne krostki
Gdzie się pojawiają? Na całym ciele, głównie na plecach i zgięciach kończyn Na całym ciele
Przyczyna Przegrzanie ciała dziecka Uczulenie na pokarm lub lek
Jak je leczyć? Schłodzenie skóry, kąpiel w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu Leki na receptę, maść i kremy

Potówki u dzieci występują bardzo często w wyniku przegrzania ciała dziecka. A o to nietrudno: nagły skok temperatury w pomieszczeniu, zbyt gruba kurteczka lub pojawienie się gorączki. Czasami zbyt rzadkie kąpanie lub niewłaściwa pielęgnacja skóry (zbyt wysuszona) mogą stać się przyczyną potówki. Organizm się nadmiernie poci i nie nadążą pozbywać się potu z ciała dziecka, delikatna skóra natychmiastowo reaguje w postaci pojawienia się niewielkich pęcherzyków, głównie na plecach, szyi i zgięciach łokci oraz kolanmałe dziecko

Leczenie potówki

Sposób na potówki jest bardzo prosty, niemniej wymaga cierpliwości w jego stosowaniu. Trzeba stopniowo schłodzić ciało maluszka poprzez zdjęcie jednej warstwy ubrań, jasnoróżową kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu lub podaniu leku przeciwgorączkowego. Bardzo pomaga regularne natłuszczanie skóry poprzez stosowanie odpowiednich płynów do kąpieli, delikatnej i lekkiej oliwki oraz noszenie naturalnych, bawełnianych ubranek. Pod żadnym pozorem nie wolno przecierać pęcherzyków spirytusem i woda utleniona, smarować maścią, w trakcie kąpieli używać zwykłego mydła ani też ich wyduszać. Jeśli potówki utrzymują się przez dłuższy czas, to wówczas należy się zgłosić do lekarza pediatry.

Author: Tomek

Dodaj komentarz