Wywóz gruzu – samodzielnie czy z firmą komunalną?

Wywóz gruzu – samodzielnie czy z firmą komunalną?

Wywóz gruzu – samodzielnie czy z firmą komunalną?

Masz do wywiezienia gruz? W takim przypadku możesz pozbyć się go na parę sposobów. Kiedy lepiej usunąć zalegający gruz we własnym zakresie, a kiedy skorzystać z pomocy firmy komunalnej, która może podstawić kontener lub odebrać odpady z załadunkiem?

Gdzie można wyrzucać gruz?

Odpad jak gruz, na przykład betonowy, ceglany czy mieszany, musi być odpowiednio utylizowany. Nie ma możliwości wrzucenia go do zwykłego kubła, ponieważ przepisy wymagają, aby był on przekazany do właściwego odbiorcy, który zajmuje się jego przetwórstwem. Następnie gruz używany jest między innymi do produkcji kruszywa.

Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest usunięcie gruzu, można zdecydować się na jedną z dostępnych form jego usunięcia:

1. Przekazanie gruzu do PSZOK-u

2. Wynajęcie kontenera na gruz od firmy komunalnej

3. Wywóz gruzu przez firmę komunalną

Jaką metodę pozbycia się gruzu warto wybrać? Przed zdecydowaniem się na jedną z nich warto zapoznać się bliżej z ich zaletami i wadami.

1. Przekazanie gruzu do PSZOK-u

To metoda, która najczęściej jest najtańsza, ponieważ może skorzystać z niej każda osoba, która opłaca regularnie rachunki za wywóz odpadów. PSZOK, czyli punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, przyjmuje wtedy od takich osób różne odpady bez opłat, w tym gruz.

Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z tą metodą usuwania gruzu. Przede wszystkim trzeba będzie dostarczyć go do punktu we własnym zakresie. Można zrobić to własnym samochodem z przyczepką, wynajętym autem. Trzeba więc gruz samodzielnie spakować i rozpakować na miejscu, co może być czasochłonne i problematyczne.

Dodatkowo wybrane punkty przyjmują jednorazowo jedynie określoną ilość gruzu, dlatego nie można oddać w nich bardzo dużej ilości tego odpadu.

2. Wynajęcie kontenera na gruz od firmy komunalnej

Wygodniejszą opcją jest wynajem kontenera na gruz. Takie usługi świadczą firmy komunalne, które zajmują się podstawianiem kontenerów, a następnie ich odbiorem oraz utylizacją zawartości.

Gdy chodzi o taki wywóz gruzu Ruda Śląska – https://gruzman.pl/wywoz-gruzu-ruda-slaska jest jedną z miejscowości na Śląsku, gdzie można skorzystać z tej oferty. Jest ona dostępna również dla innych mieszkańców regionu oraz całej Polski.

Kontenery na gruz występują w różnych pojemnościach, co powoduje, że można dobrać je do konkretnych potrzeb. Kontener wynajmuje się na wskazany czas i należy pamiętać o przygotowaniu miejsca do jego ustawienia. Po zakończeniu czasu najmu albo po zapełnieniu kontenera i kontakcie jest on odbierany.

3. Wywóz gruzu przez firmę komunalną

Trzecia propozycja to wywóz gruzu przez firmę komunalną wraz z jego załadunkiem. Jest to najwygodniejsza z wszystkich opcji, ponieważ nie trzeba wtedy samodzielnie zajmować się załadunkiem gruzu.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz