gwiazda

Zdjęcie jako reklama w zawodzie wymagającym prezencji

Fotografowie mają wbrew pozorom pełne ręce roboty. Smartfony i dostępne w sklepach profesjonalne lustrzanki cyfrowe, nie wpłynęły na rynek fotografii. Gdy chcemy zrobić zdjęcie do legitymacji, dowodu, paszportu lub dyplomu idziemy do fotografa. Lwią część zysków uzyskuje się ze ślubów i komunii. Zyski generuje również fotografia biznesowa na zamówienie. To specyficzny rodzaj zdjęć, którego wartość na rynku pracy i wśród osób wykonujących wolny zawód wzrasta.

pracownik
źródło: https://pixabay.com/

Prezentacja wizualna pracownika ma znaczenie w wielu zawodach. Siłownia nie zatrudni trenera personalnego, nie widząc, jak prezentuje się jego sylwetka. Model lub modelka to szczególnie delikatne, jeśli chodzi o sylwetkę, zawody wymagające konkretnych predyspozycji. Hotele upodobały sobie zatrudnianie ludzi, którzy dbają o prezencje i dobrze wyglądają w stroju galowym. Te i wiele innych zawodów wymagają nie tylko umiejętności i wiedzy praktycznej, ale również prezencji, która jest skuteczną reklamą. Żeby ją ukazać, trzeba wykorzystać (http://portret24.pl/zdjecia-biznesowe-tym-sie-zajmujemy/) moc fotografii biznesowej. Jej założeniem jest przedstawienie was jako specjalisty w danej dziedzinie. Jest to logistyczne przedsięwzięcie, które wymaga dostosowania planu zdjęciowego oraz stroju i make-upu osoby fotografowanej.

Weźmy sobie za przykład kobietę, która ma uprawnienia do pracy jako żywieniowiec. Co powinno ukazywać zdjęcie tej kobiety, by każdy wiedział, że ma do czynienia z profesjonalnym dietetykiem? Możliwości komponowania takiej fotografii jest kilka. Pierwsza koncepcja zakłada, trzymanie w dłoniach jabłko. W tle byłby typowy gabinet o jasnych ścianach i rzucającej się w oczy piramidzie żywieniowej. Weźmy teraz inny wolny zawód – pielęgniarkę. Oprócz charakterystycznego stroju, na zdjęciu powinien być widoczna sala szpitalna lub dobrze oświetlony korytarz. Cechą charakterystyczną każdego zdjęcia biznesowego jest m.in. strój pracowniczy, otoczenie (miejsce wykonywania zawodu) i możliwe dodatkowe akcesoria – jabłko trzymane w dłoni.

fachowiec
źródło: https://pixabay.com/

Na wykonanie dobrego zdjęcia pracowniczego składa się również retusz cyfrowy, korekta fizycznego oświetlenia (softbox, parasole) i kadrowanie. Amatorskie zdjęcia, które wrzucają na portalach społecznościowych ludzie wykonujący wolny zawód na swoich fanpage, często są kiepsko kadrowane i nie mają dodatkowego oświetlenia.

Author: Tomek

Dodaj komentarz