Jak zmodernizować domowy kominek – porady dla początkujących

Jak zmodernizować domowy kominek – porady dla początkujących

akcesoria-do-kominkowW przeciwieństwie do starych kominów, nowoczesne kominki kuszą różnymi wzorami, kształtami i wielkościami. Bez wątpienia to bardzo atrakcyjny element dekoracyjny domu, który często pełni głównie funkcję grzewczą. Wiele osób, zwłaszcza w okresie świątecznym i wakacyjnym, chciałoby przyozdobić kominek, by stworzyć nastrojowy klimat. O czym powinno się pamiętać podczas takich czynności?

Czy można kupić zdobione elementy kominka?

Należy mieć na uwadze jedną rzecz: bardzo ciężko jest ozdobić sam kominek. Wynika to przede wszystkim z tego, iż jego poszczególne elementy składowe (takie jak szyby do kominków, nasady kominowe lub wentylatory) są produkowane w ten sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom i zagwarantować wieloletnią pracę bez żadnych usterek. W związku z czym na próżno szukać fantazyjnie przyozdobionych kominków. Właściciele powinni pomyśleć o kupnie niewielkich elementów dekoracyjnych (jak chociażby niewielkiej, ręcznie kutej osłonki stawianej przed ogniem, pojemników na opał lub przyozdobionych szczotek, grzebaczy i zmiotek). Obojętnie, czy mowa o tradycyjnym, otwartym kominku czy też kominku wodnym – jego główne wzornictwo i atrakcyjność wizualna będzie się opierać na dobrym wkomponowaniu w plan pokoju oraz przyozdobieniu ścian i podłóg wokół kominka. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: http://kratki.com/sklep/pl/category/2/wklady-kominkowe/4

Podłoże i ściany wokół kominka

kolacja-przy-kominkuWiadomo, że podłoga i ściany wokół kominka powinny być wykonane z materiałów niepalnych. Doskonale sprawdzają się tu płytki ceramiczne, których kolor, kształt i zdobienia można dobrać praktycznie do każdego stylu. Bardzo często odpowiedni dobór izolacji lub akumulacji do obudowy wkładu kominkowego znacznie uatrakcyjnia wizualnie dane pomieszczenie. Nie nagrzewa się zbytnio, dlatego nie istnieją żadne przeszkody, aby móc zawiesić tam niewielkie obrazy lub witraże. Jednak żadna ozdoba, ani też wyszukane elementy montażowe nie sprawią, że kominek będzie ładny, jeśli wokół będzie brudno. Zakurzone uszczelki, zapchany szyber i nieszczelne regulatory wlotu sprawiają, że kominek będzie sprawiał same trudności, szpecąc pomieszczenie, w którym się znajduje. W związku z czym tak ważne jest, aby systematycznie go czyścić i smarować specjalnymi żelami i żaroodpornymi smarami.

Okres letni

W czasie wakacji, kiedy nie korzysta się z kominków, można dodatkowo przyozdobić kominek. Przez ostatnie lata bardzo modne było tworzenie aranżacji w rustykalnym stylu, z dominacją kamienia i cegły. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na minimalistyczny, korespondujący z wnętrzem styl. Sam kominek nie przyciąga uwagi, niemniej położone obok wielkie dzbany z kwiatami, gliniane naczynia lub stojaki z winem mają spełniać dekoracyjną rolę. Przede wszystkim to biokominki mają pełnić funkcje estetyczne.

Author: Redakcja

Dodaj komentarz